0
0
0

Фільтр-глечик: новий тренд чи ефективне очищення

Фільтр-глечик: новий тренд чи ефективне очищення

Глечики-фільтри складаються з двох відсіків і картриджа-очисника. Коли воду наливають у резервуар, вона просочується через верхній модуль, минаючи фільтр, і таким чином очищається.

Зовні пристрій нагадує звичайний глечик, за що й отримав таку назву. Його не підключають до водопровідної системи, тому використовувати фільтр-глечик можна вдома, на дачі і навіть на природі.

Корпус конструкції зазвичай виконаний з прозорого матеріалу, який дозволяє візуально відстежувати обсяг води. Для виробів використовують харчовий пластик, рідше зустрічаються моделі зі скла. Перший варіант більш стійкий до ударів, другий — до подряпин.

Купити фільтр-глечик: за і проти

Пристрій дозволяє досить швидко очистити воду в будь-яких умовах. При цьому має помірну ціну.

Покупці, які зробили вибір на користь даного компактного обладнання, відзначають такі переваги: ​​

  1. Проста і швидка збірка, немає складнощів з обслуговуванням.
  2. Гарна фільтрувальна здатність у поєднанні з малими розмірами.
  3. Автономність  — резервуар можна зберігати в холодильнику, на столі, брати на природу.
  4. Універсальний дизайн.

Як і у будь-якого пристрою, у глечика з фільтром є недоліки. Наприклад, вам потрібно самостійно набирати в нього воду.

За раз можна очищати обмежену кількість рідини, оскільки обсяги фільтрів-глечиків, як правило, не перевищують 4,2 л. Якщо цього недостатньо, вам більше підійдуть фільтри, які підключаються до водопроводу.

Ще один нюанс: змінні модулі відносно швидко втрачають властивості, тому їх потрібно часто міняти.

Глечики-фільтри підходять для очищення звичайної водопровідної води, проте  непридатні для фільтрації сильно забрудненої, наприклад, важкими металами. У цьому випадку більше підійдуть очисні установки.

Який фільтр-глечик вибрати?

Різноманітність фільтрів-глечиків для води вражає. Щоб вибрати оптимальний варіант, потрібно врахувати безліч нюансів. Розповідаємо, на що звернути увагу.

Обсяг

Стандартний обсяг глечика — 2–4,2 л. Зверніть увагу: місткість резервуара не дорівнює обсягу відфільтрованої води.

Щоб зрозуміти, яку кількість рідини можна отримати за раз, враховуйте місткість заглибини. Її стандартні параметри — від 1,2 до 2,3 л.

У день людина випиває приблизно 1,5–2 л води. Але ці цифри індивідуальні. Розрахуйте необхідний обсяг виходячи з того, як часто і багато п'єте, скільки людей буде користуватися фільтром.

Тип картриджа

Вибирайте картридж, дізнавшись попередньо якість води. Щоб у домашніх умовах зрозуміти, що вона перенасичена залізом, зверніть увагу на її колір. Коричневий відтінок або осад, незмивний накип на посуді вказують на високу концентрацію заліза.

Жорстку воду видає білий накип на стінках чайника. Надмірно хлорована має різкий характерний запах і неприємна на смак.

Виробники пропонують картриджі двох типів:

  1. Універсальні. Очищають воду від основних домішок, якщо ті наявні у помірних кількостях.
  2. Спеціалізовані. Фільтрують рідину, в якій підвищений вміст певного елемента або бактерій.

Усередині стандартної касети наповнювачами виступають деревне вугілля і смола. Вони вбирають хлор, важкі метали, пестициди та дрібні механічні частки.

Ресурс картриджа

Змінні картриджі для фільтрів-глечиків мають обмежений ресурс. Зазвичай це 170–350 л. Як довго прослужить модуль, залежить від рівня забруднення води, частоти використання пристрою.

Щоб стежити за кількістю виробленого ресурсу було простіше, вибирайте глечики з лічильником-календарем. З цією функцією ви будете точно знати, коли пора замінити касету.

Деталі

Щоб вибрати кращий фільтр-глечик для води, доведеться звертати увагу на дрібниці. Наприклад:

  1. Колір. Корпус переважно прозорий і безбарвний, але виробники часто роблять яскравими інші елементи: ручки, кришки. Пристрій улюбленого кольору гармонійно вписується в інтер'єр, буде підіймати настрій одним виглядом.
  2. Руків'я. Від її форми залежить, чи зручно буде наливати воду з глечика. Найбільш практичними вважають прогумовані ручки.
  3. Запах. Ви вже знаєте, що для фільтрувальних графинів використовують харчовий пластик. Але при покупці радимо переконатися, чи з якісного матеріалу зроблений фільтр. Харчова пластмаса не повинна мати різкого запаху. Пошукайте на поверхні виробу наклейку з келихом і виделкою — відмітку про те, що матеріал схвалений для контакту з питною водою.

Орієнтуйтеся на названі критерії, а не на впізнаваність бренду. В такому випадку ви знайдете надійний пристрій для очищення води.

Важливо: перед покупкою переконайтесь, що надалі зможете купувати змінні фільтри для глечика. Іноді картриджі маловідомих фірм важко знайти.

Правила експлуатації фільтрів-глеків 

Як мити глечик фільтр?

Навіть найкращий фільтр для води у вигляді глечика швидко вийде з ладу при неправильній експлуатації. Щоб насолоджуватися чистою питною водою, дотримуйтесь рекомендацій виробника. 

Перед першим використанням важливо: 

  • Промити кожну деталь пристрою під краном. Можна використовувати слабкий мильний розчин. Добре ополоснув, витерти деталі насухо. 
  • Правильно розмістити картридж: він повинен увійти в воронку фільтру до упору. 
  • Злити перші 1-2 порції відфільтрованої рідини. Не дивуйтеся, що в ці рази в воді будуть плавати дрібні частинки вугілля.  
  • Також ознайомитеся із загальними правилами використання пристрою: 
  • Застосовуйте фільтри строго за призначенням: для очищення водопровідної води. 
  • Зберігайте глечик в місці, захищеному від прямих сонячних променів. 
  • Не наливайте в нього рідину, що вже використовувалася в побутових цілях. 
  • Наповнюйте резервуар водою, температура якої не більше 40 ºС. 
  • Рівень рідини не повинен бути вище верхньої мітки мірної шкали, нанесеної на корпусі. 
  • Застосовуйте слабкий мильний розчин, який очистить стінки фільтра зсередини. Мийте резервуар щомісяця. 
  • Не використовуйте для пиття відфільтровану воду, якщо вона простояла довше 3 діб. 

І пам'ятайте: якщо ви їдете у відрядження, відпустку або з інших причин не будете користуватися глечиком-фільтром понад 5 днів — зніміть картридж, оберніть поліетиленом і покладіть в холодильник. Так ви уникнете розмноження бактерій.

Коментарі