0
0
0

Що таке зворотний осмос?

Що таке зворотний осмос?

На сьогодні зворотний осмос — це найефективніший спосіб очищення води. Отриману шляхом такої фільтрації рідину використовують як у побуті, так і для промислових потреб.

Суть очищення полягає в проходженні води під високим тиском крізь спеціальну мембрану з дрібними порами. Отримана після зворотного осмосу рідина не має шкідливих домішок, смаку і запаху, очищається від бактерій, солей, іржі, вірусів і інших шкідливих елементів.

Як працює система зворотного осмосу

Принцип систем очищення води такого типу однаковий для промислових і побутових приладів. Фільтр зворотного осмосу складається з кількох елементів:

 • очисних фільтрів для позбавлення води від великих часток, домішок;
 • елементів для хімічної підготовки;
 • насосів, які забезпечують рух рідини під високим тиском;
 • синтетичних мембран;
 • блока управління системою і різних датчиків, що дозволяють контролювати роботу фільтра.

Після того як вода прокачується через мембрани, очищена рідина виходить з одного боку, а з другого зливається осад з концентратом, що не пройшов через фільтруючі елементи. Щоб видалити наліт, що утворюється на поверхні мембран, потрібно періодично використовувати спеціальні засоби.

Установка зворотного осмосу у квартирі

Плюси зворотного осмосу

Учені вже довгий час зважують плюси й мінуси застосування зворотного осмосу в фільтрах для очищення води. Раніше такі системи фільтрації використовувалися тільки для промислових потреб. Сьогодні ж, завдяки новим технічним можливостям, широко застосовуються фільтри для очищення води в будинках і квартирах.

Очисні прилади являють собою блок фільтрації рідини, що складається з декількох компонентів, серед яких:

 • спінений поліпропілен для затримки крупних частинок;
 • вугільний фільтр для абсорбції газоподібних домішок;
 •  зворотноосмотична мембрана;
 • ще один вугільний компонент.

Багато виробників фільтрів укомплектовують свої системи очищення води додатково мінералізатором, застосовуваним для зворотного осмосу. Він дозволяє наситити воду корисними речовинами.

 Серед плюсів установки зворотного осмосу води виділяють:

 1. Універсальність приладу. Такі фільтруючі системи успішно використовуються на виробництвах, у квартирах, лікарнях, школах, дошкільних закладах та інших громадських місцях.
 2. Різноманіття видів. Залежно від потреб, можна вибрати фільтр з діапазоном продуктивності від 8 до 50 000 літрів на годину.
 3. Позбавлення від солей до 98%. Цей пункт учені відносять як до переваг фільтрів, так і до недоліків. Плюс у тому, що для нейтралізації солей нема потреби піддавати рідину впливу високих температур або хімічних сполук.
 4. Можливість опріснення морської води. Зворотноосмотичні фільтри дозволяють знизити навантаження на прісні водойми. Проходячи через дистилятор, рідина очищається від солей морської води на 95%. Концентрований нефільтрований залишок зливається назад або застосовується в промислових цілях.
 5. Прийнятна вартість фільтрів для домашнього використання. Незалежно від того, скільки членів сім'ї проживає у квартирі та вживає фільтровану воду, установка приладу зі зворотним осмосом економічно вигідна завдяки простоті конструкції і мінімальній вартості обслуговування.
 6. Зручність. Вживаючи бутельовану воду, вам доводиться регулярно оновлювати її запаси. Забувши про це, є ризик залишити всю сім'ю без чистої питної рідини. Установка зворотного осмосу води допоможе запобігти неприємній ситуації, забезпечивши вас і ваших близьких безперебійним доступом до чистої прісної рідини.
 7. Зворотносмотичні установки незамінні для промислового використання в таких галузях, як фармацевтична, харчова, хімічна і т. д.  

З огляду на всі названі переваги, можна сказати, що придбання фільтра зворотного осмосу — відмінне рішення як для дому, так і для підприємств.

Установка зворотного осмосу на виробництві

Мінуси зворотного осмосу

При незаперечних плюсах використання таких систем фільтрації, існують і мінуси, які теж слід враховувати. Серед них:

 1. Фільтр нечасто, але періодично все ж вимагає очищення за допомогою хімічних реагентів. Виробники не надають інформації про їх вплив на людський організм, тому точно сказати, чи безпечні вони, складно.
 2. У промислових масштабах використання зворотно осмотичних установок коштує недешево. Це обумовлено тим, що вихід чистої рідини після фільтрації становить всього 25%. Однак згубний вплив зворотного осмосу на навколишнє середовище, на відміну від інших промислових систем очищення, мінімальний.
 3. Видалення корисних мінералів. При проходженні через мембрану вода стає майже дистильованою  і вживати її в їжу некорисно. Однак учені прийшли до висновку, що уникнути шкоди від дистильованої рідини можна, вживаючи в їжу достатню кількість м'яса, риби, свіжих овочів, фруктів. Також існують спеціальні прилади для мінералізації питної води, здатні розв'язати проблему.
 4. Зворотний осмос не видаляє з рідини летючий хлор. Це, мабуть, найсуттєвіший мінус з усіх перерахованих. Але допомогти знизити вміст у воді хлору можуть вугільні прилади або іонізатори. У деяких зворотно осмотичних системах вони вже встановлені виробником.

Всупереч наявним недолікам, екологи та інженери впевнені, що фільтруючі установки зі зворотним осмосом — зручний і безпечний спосіб отримати якісну чисту воду. У промислових масштабах очищення рідини таким чином досить затратне, але є всі шанси, що в майбутньому зворотний осмос стане основним способом отримання прісної води.

Коментарі