0
0
0

Якими повинні бути оптимальні показники питної води

Якими повинні бути оптимальні показники питної води

Щодня ми використовуємо воду: втамовує спрагу, робимо напої та готуємо їжу. Але практично не замислюємося про те, які ж норми якості питної води. Спираючись на них, можна оцінити рідину, зрозуміти, чи придатна вона до вживання, або необхідна система очищення.

У санітарних нормах, виведених гігієністами України, є три чинники, які потрібно враховувати при оцінці:

  • органолептичні показники якості води;
  • нешкідливість хімічного складу;
  • безпеку в епідемічному відношенні.

Проаналізувавши якість рідини, ви зможете підібрати відповідний фільтр для очищення самостійно або звернутися за допомогою до фахівців.

Як оцінити стан води в домашніх умовах?

Аналіз води можна провести та не маючи лабораторії. Для цього спирайтесь на органолептичні властивості. Це ознаки, виявити які можна за допомогою органів почуттів. Фахівці виділяють такі критерії:

  1. Запах. Враховуйте цей показник (трав'яний, затхлий, болотяний, аптечний, запах хлорки або металу) та інтенсивність. В ідеалі, рідина з крана не повинна мати сторонніх запахів. Але якщо ви відчуваєте їх, тільки якщо звертаєте увагу, вони слабко виражені, то вода придатна до вживання. Рідина з чітко вираженим запахом не підходить для питних цілей.
  2. Смак. Хімічні речовини, які містяться у рідині, дратують смакові рецептори. Щоб провести аналіз питної води, оцініть, чи немає у неї гіркого, солоного, кислого, солодкого, металевого, лужного, болотного або інших присмаків. Солонуватий смак говорить про наявність хлоридів, а гіркоту дають сульфати. Якщо ви відчуваєте якийсь із цих смаків тільки коли робите акцент на цьому, вода не викликає відрази, її можна пити. При яскраво вираженому присмаку вона стає непридатною для вживання.
  3. Осад, наліт. Навіть не знаючи чітких норм показників води, ви можете зрозуміти, що рідину не можна пити або використовувати для приготування їжі. Якщо на посуді або сантехніці залишається білий або коричневий наліт, під час приготування їжі у воді з'являється осад, рідину потрібно фільтрувати.

Якщо якість водопровідної води викликає у вас сумніви, зробіть загальний аналіз води у лабораторії.

Аналіз води у лабораторії: які повинні бути показники?

Вимоги до показників води закріплені на законодавчому рівні. Аналізуючи рідину в спеціалізованій лабораторії, ви отримуєте чіткі показники вмісту тих чи інших елементів. За якими критеріями фахівці проводять аналіз якості води? Пропонуємо ознайомитися.

Колір і каламутність

 

Колір і прозорість  — це також органолептичні властивості. Але виявити їх у домашніх умовах важко. Розглянемо кожен показник детально:

  • Колір залежить від концентрації гумінових речовин. Останні надходять у рідину з ґрунту. Вони можуть зафарбовувати воду у відтінки жовтого і коричневого. Щоб оцінити інтенсивність кольору, зразок порівнюють зі стандартними розчинами спеціальних шкал. Кольоровість вимірюють у градусах. Санітарні показники води повинні бути не вище 20, але допустимою вважається кольоровість до 35 градусів.
  • Рідина стає каламутною через високу концентрацію зважених речовин (органічних і неорганічних). Щоб отримати показники якості питної води, використовують метод Снеллена або імітуючу каолінову шкалу. У першому випадку оцінюють каламутність рідини за допомогою прозорої колби та розташованого за нею набору букв. За можливістю їх прочитання визначають прозорість. У другому випадку використовують суспензію білої глини, порівнюючи оптичну щільність зразка для аналізу зі щільністю стандартного розчину. Питна вода повинна відповідати нормам, при яких каламутність становить не більше 1,5 мг / л.

Зверніть увагу: при узгодженні санепідемстанцією показники води можуть змінюватися.

Хімічний склад питної води

Хімічні речовини зустрічаються в природних водах. Також вони можуть потрапляти в рідину в процесі її обробки на фільтрувальних станціях. До хімічних показників якості питної води відносять:

  1. Залізо. Його концентрація може підвищуватися, якщо труби зі сталі або чавуну. Також рівень заліза зростає через перебої з подачею води. При високому рівні вода набуває металевого присмаку і запаху, на посуді та сантехніці з'являється незмивний іржавий наліт. Вміст заліза не повинен перевищувати 0,3 мг/л.
  2. Марганець. Про перевищення концентрації марганцю каже рожевий відтінок води та характерний смак. Речі після прання також знаходять рожевий або фіолетовий відтінок. Оптимальним рівнем вмісту марганцю вважають до 0,1 мг/л.
  3. Мідь. У малій кількості мідь безпечна і навіть необхідна організму. Терпкий смак, білизна, що зафарбована у рудий колір, наліт такого ж кольору на посуді та сантехніці говорять про перевищення норми. Питна вода повинна містити не більше 0,5 мг/л.
  4. Цинк. Ще один елемент, який може зробити рідину токсичною при високій концентрації. Якщо рівень цинку перевищує 5,0 мг/л, вода набуває терпкого смаку. Це єдина ознака, тому щоб напевно виявити цинк, варто провести аналіз питної води.

Також важлива жорсткість рідини: вона не повинна бути вище 7,0 (10,0) мг-екв/л. Про перевищення норми свідчать накип і наліт. При проведенні загального аналізу води враховують і водневий показник: нормою вважається 6,0–9,0 pH. Має значення і загальна мінералізація. Рівень сухого залишку в рідини може становити 100–1000 мг / л.

Епідеміологічні показники проб води

Остання, але не менш важлива характеристика питної води. Згідно з державними стандартами України, епідеміологічні показники діляться на:

  • мікробіологічні. Враховують кількість колоній, які виростають при посіві на 1 мл протягом доби. Вода, яку використовують для приготування їжі та напоїв, може містити 20–30 КУО. Якщо рідина буде піддаватися кип'ятінню, у ній може міститися 300–400 КУО.
  • паразитарні. Враховують наявність або відсутність клітин, цист, яєць і самих гельмінтів у воді.

Від рівня названих показників залежить ваше здоров'я, стан шкіри, волосся і нігтів. Використовуйте тільки чисту воду, склад якої вам відомий.

Коментарі